Hürriyet Gazetesi

0
600

Doğan Ofset Vatan Gazetecilik adıyla 1943 yılında İstanbul’da kuruldu. 1 Mayıs1948’de Sedat Simavi tarafından İstanbul Cağaloğlu’nda yayın hayatına girdi. İlk dönemde gazetede Ebululâ Mardin, Refik Halit Karay, Sait Faik Abasıyanık, İbrahim Alaaddin Gövsa gibi ünlü isimler yer aldı. Ayrıca Yahya Kemal Beyatlı’nın bazı şiirleri de ilk kez Hürriyet’te yayımlandı.

Sedat Simavi’nin 1953’te ölmesinden sonra yönetimi ortaklasa oğulları Haldun ve Erol Simavi üstlendi. 1971’e kadar devam eden bu ortaklık, Haldun Simavi’nin Web Ofset grubunu oluşturarak ayrılmasından sonra yönetimi tümüyle Erol Simavi üstlendi ve 1971 sonrasında sırasıyla İzmir, Ankara, Adana ve Erzurum’da büroları olan Hürriyet, 1973’te ofset baskı sistemine geçerek özellikle renkli fotoğraf kullanımında ilk olması özelliğiyle büyük avantaj sağladı. İlk seri ilanı yayımlamasıyla da dikkat çeken Hürriyet’i, 28. 06. 1994’te Doğan Holding satın alarak bünyesine kattı. Hürriyet gazetesi halen Doğan MedyaGrubunda yer almaktadır.

 

Hürriyet’in baslıca yazarları ise Oktay Eksi, Bekir Coskun, Tufan Türenç, Ertugrul Özkök, Mehmet Yılmaz, Yalçın Dogan, Özdemir İnce, Enis Berberoğlu, Yılmaz Özdil, Yalçın Bayer, Erdal Saglam, Sükrü Kızılot, Hadi Uluengin, Zeynep Gögüs, ilter Türkmen, Bülent Düzgit Ege Cansen, Esat Yılmaer, İsmail Er, Korkut Göze, Erman Toroglu, Altan Tanrıkulu, Latif Demirci, Güzin Abla, Sahrap Soysal, Kubilay Keskin, Mevlit Tezel, Cenker Tezel, Nilüfer Pazvantoglu, Niobe, Melda Narmanlı Çimen, Onur Bastürk, Pınar Reyhan, Dogan Hızlan, Ayse Arman, Pakize Suda, Kanat Atkaya, Tolga Akyıldız, Figen Batur, Temuçin Tüzecan, Ayse Özek Karasu, Yorgo Kırbaki’dir.

Genel yayın yönetmenliğini Ertuğrul Özkök’ün yaptığı Hürriyet gazetesi ayrıca çeşitli ekler vermektedir. Bunlar: Kelebek, Ankara, Ege, Cuma, Cumartesi, Pazar, Seyahat, Otoyasam, E-Yaşam, Hürriyet İK ve Tatil.