İstanbul İlçeleri

0
662

adAdalar

Kızıl adalar yada prens adalar olarak bilinen büyüklü küçüklü 9 adadan oluşan kayalıklardan oluşur. İstanbul’un ilçesi olan Adalar’da sürekli ve düzenli yerleşim bulunmamaktadır.

 

 

 

arArnavutköy

1923 Lozan antlaşması sonucunda yapılan mübadele sonucunda Yunanistan’ın Drama bölgesinde yaşayan Türkler bu bölgeye yerleşmişlerdir.

 

 

 

atAtaşehir

2008 yılında Kadıköy, Ümraniye ve Üsküdar’dan bazı mahallelerin içine katılmasıyla ilçe statüsü kazanarak İstanbul’un 39 ilçesinden biri olmuştur. Güneybatıdan Kadıköy, batıdan Üsküdar, kuzeyden Ümraniye, doğudan Sancaktepe ve güneydoğudan Maltepe ilçeleriyle çevrilidir. İlçenin 2013 itibariyle nüfusu 405.974’türve 17 adet mahalleye sahiptir.

 

avAvcılar

Adını Cumhuriyetten önceki dönemde zengin kesimdeki insanların avlanarak eğlence düzenledikleri ve bunu şölen havasında yaptıkları yer olarak tanınmasıyla Avcılar ismini almıştır.

 

 

bağBağcılar

İstanbul’un nüfusu en yoğun ilçesidir. Doğu illerinden oldukça fazla göç almıştır. 1992 yılında Bakırköy’den ayrılarak ilçe olmuştur.

 

 

 

bakBakırköy

Tarihi gelişmesi içinde, Antik Çağ’dan günümüze çeşitli tarihi eser bırakmıştır. Günümüzde ilçenin en bilinen hastanelerinden biri Türkiye’de ilk açılan ruh ve sinir hastalıkları hastanesi olan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’dir. Hastanenin kurucusu ise Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman’dır. Hastane, 15 Haziran 1927’den beri hizmete devam etmektedir

 

başBaşakşehir

Osmanlı döneminde devletin barut ihtiyacını karşılamak için kurulan Azut baruthanesi nedeniyle bölge bir dönem Azatlık olarak anılmıştır. İlçede sosyal yaşam, Sular Vadisi ile Bahçeşehir’deki yapay gölet ve çevresindedir. Bahçeşehir’deki gölet, Türkiye’nin en büyük yapay göletidir. Bunun dışında Atatürk Olimpiyat Stadı bu ilçede bulunmaktadır.

 

beşBeşiktaş

23 mahalleden oluşan ilçe adını rivayete göre Barbaros Hayrettin Paşa’nın gemilerini bağlamak üzere diktirdiği beş taş  direk anlamında beştaş veya beşik taşı’ndan bozularak bugünkü adını almıştır.

 

 

 

beyBeykoz

Osmanlı zamanında padişahların ve vezirlerin av ve eğlence merkezi olan Beykoz; “bey” hecesini bu yöneticilerden, “koz” hecesini de Farsça’da köy anlamına gelen “Koz” kelimesinden almıştır.

 

 

 

Beyoğlu

Beyoğlu İstanbul’un en İstanbul gibi olan ilçesidir. Kozmopolit teriminin hayat bulduğu yerdir. İstiklal Caddesi ve çevresindeki sokaklar yalnızca Beyoğlu’nun değil İstanbul’un da merkezi sayılabilir. İstiklal Caddesi dışında Cumhuriyet, İnönü ve Cihangir caddeleri de ticaret ve eğlence fonksiyonunun en belirgin oldukları yerlerdir.

 

 

Fatih

İstanbul’un kurulduğu ve geliştiği bölgenin tamamını kaplayan ve İstanbul’un merkezi sayılan bir ilçedir. İlçenin tümü İstanbul kentinin tarihsel çekirdeği olan sur içinde yer alır. Tarihsel yapılar açısından oldukça zengindir. 469 yıl Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmıştır. Fatih’te yer alan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma eserlerle açık hava müzesini andırır.

 

Kadıköy

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in Kadıköy’ün yönetimini İstanbul Kadısı Hızır Bey Çelebi’ye vermesi nedeniyle Kadı Köy ismini aldığı rivayet edilir. 61 yıl Üsküdar’a bağlı olan Kadıköy 1930 yılından itibaren ilçe statüsündedir.

 

 

Kartal

VI. yüzyıl başlarında kurulan Kartal’ın merkezi Bizans İmparatorluğu döneminde Kartalimeni isminde bir balıkçı köyüydü. “Karta” ve liman anlamındaki “limeni“nin birleşiminden oluşan Kartalimeni, dolayısıyla “Karta’nın Limanı” anlamına geliyordu. Aynı zamanda “Kartal” adını ilk defa sahilde balık avlamak için gelip buraya yerleşen “Kartelli” isminde bir balıkçıdan aldığı da söylenir.

 

Sarıyer

Fatih Sultan Mehmed’in iki sarışın askerinin burada Merkez Camii yanında gömülü oldukları, bu yüzden “Fatih’in sarı erleri”nden bozularak yöreye Sarıyer dendiği veya öteden beri mesire yeri olan yörede Mısırlı zenginlerin harcadıkları altınları yüzünden bölgenin adının “Sarı lira yer”den Sarıyer’e dönüştüğü gibi rivayetler yanında tutarlı görülen varsayım, Sarıyer’in kuzeybatısında Maden Mahallesi’ne doğru sırtların altın madeni ve kil yüzünden sarı renkte olmaları ve buradaki yerleşmeye bu sarı topraklar nedeniyle önce Sarıyar adı verilmiş olmasıdır.

 Tuzla

Türkiye’nin en büyük tersanesini bünyesinde barındıran Tuzla, 1992 yılında ilçe olmuştur. 2,215,000 m²’lik alanıyla Formula 1 Yarış Pisti Tuzla ilçesindedir.