Vefat ilanı

0
474

21. yüzyılda basılı medyanın önemini kaybettiği konusunda farklı görüşler olsa da günümüzde hala yüz binlerce baskı sayısına ulaşan gazeteler bulunmaktadır. İnternet haberciliği ve reklamcılığı her geçen gün artan bir yüzdeyle basılı medyanın önüne geçse de kabul gören bir görüş vardır ki o da basılı medyanın her şeye rağmen varlığını devam edeceği yönündedir. Günümüzde insanlar hala gazeteyi bayiden alarak okumaya devam etmektedir. İnternet okuryazarlığı her geçen gün artsa da basılı gazetenin yerini alması mümkün görünmemektedir.

 

Sosyal ilan statüsünde olan vefat ilanları, gazeteye hayatını kaybeden kişinin vefatından sonra verilen çerçeveli formattaki ilanlardır. Hürriyet vefat ilanları tam, yarım veya çeyrek sayfa kullanılabildiği gibi, ekonomik ebatlarda da talep edilen gazete ilanlarıdır. Vefat ilanı merhumun veya merhumenin sevenlerine, akrabalarına, dostlarına duyuru niteliğindedir.

Vefat (Ölüm) ilanı verebilmek için ilk olarak yapmanız gereken yetkili bir gazete ilan ajansıyla iletişime geçmektir. Ölüm ilanınız şu bilgileri içermelidir: Merhumun tam adı, doğum ve ölüm tarihi, doğum yeri, aile bireylerinin isimleri (eş, çocuklar, anne-baba) ve planlanan cenaze ile ilgili bilgiler. Ölüm ilanınız; anneanne, kardeşler, kuzenler ve yeğenler gibi çekirdek aile dışındaki bireylerin isimlerinden de bahsedebilir. Takdirinize göre merhumun hayatı ve başarıları ile ilgili ilginç bir biyografik bilgi, bağışların yapılabileceği veya çiçeklerin gönderilebileceği yerler hakkında bilgi de eklenebilir.

Vefat ilanı yazma işlemi ve sorumluluğu zor görünebilir ama diğer aile bireylerinden tavsiye ve merhumla ilgili hikâye istemek bu duruma yardımcı olabilir.  Başka bir yol da, vefat ilanı için gereken bilgileri bir liste şeklinde oluşturmaktır. Örnek bir liste şu şekilde olabilir:

1. İsim Bilgileri

2. Yaş Bilgisi

3. Ölüm yeri bilgisi

4. Ölüm sebebi nedir?

5. İlginç biyografik notlar var mı?

6. Merhumun yakınları hakkında bilgiler

7. Cenaze işleri ile ilgili bilgiler verilebilir

8. Saygı-Övgü, teşekkür veya şükranlar…

9. Şefkat ve sevgi sözlerine yer verilebilir.